Dla kobiety macica to jeden z najważniejszych narządów, dzięki którym może zostać matką. To właśnie w niej rozwijać się będzie zarodek, a potem dziecko. Choroby i wady macicy mają duży wpływ na płodność – począwszy od tego, jaki rodzaj zapłodnienia będzie skuteczny, przez rozwój ciąży, skończywszy na metodzie rodzenia. Nie każda choroba macicy da jednak jasny objaw, a wiele kobiet nie wie, że przyczyn dolegliwości czy skutków należy szukać właśnie tam.
Najgroźniejszą, bo śmiertelną chorobą macicy jest nowotwór – jeśli diagnoza postawiona będzie za późno (a często tak właśnie jest!), kobietę czeka histerektomia, czyli usunięcie narządu, a tym samym skończą się marzenia o biologicznym potomstwie.
Ale nie tylko nowotwór może przekreślić plany związane z planowaniem dziecka. Chorobami macicy są też endometrioza, polipy czy mięśniaki utrudniające zajście w ciążę.
Macica może mieć także wiele nieprawidłowości w obrębie budowy – co także nie jest bez znaczenia podczas starań o dziecko.
- Jakie zaburzenia macicy są najczęstszą przyczyną niepłodności?
- Jakie objawy i dolegliwości powoduje chora macica?
- Jak budowa macicy wpływa na zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka?
- Co to znaczy macica dwurożna, jednorożna, z przegrodą, łukowata i podwójna?
- Co to są mięśniaki, mięsaki, polipy i torbiele na macicy i jak wpływają na starania o dziecko?
- Czy zaburzenia macicy mogą być przyczyną nawracających poronień?
O chorobach, zaburzeniach i wadach macicy pod kątem starań o ciążę i niepłodności mówić będzie specjalista ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, Kierownik Centrum Medycyny Rozrodu
ARTVIMED – Leczenie Niepłodności dr n. med. Bartosz CHROSTOWSKI.
Partnerem i Sponsorem Strategicznym wydarzenia jest Gedeon Richter Polska.